Sveti papež Janez Pavel II v Tolminu

Na nedeljo božjega usmiljenja, dne 3. aprila 2016, smo v naši župnijski cerkvi umestili relikvije sv. Janeza Pavla II.

Pri slovesni sveti maši je naš domači župnik in dekan Damijan Bajec s temi besedami sprejel apostolskega nuncija v Republiki Sloveniji:

»Spoštovana ekselenca, nadškof in nuncij v Republiki Sloveniji msgr. Juliusz Janusz . V imenu župnijskega občestva Vas prisrčno pozdravljam in izrekam iskreno dobrodošlico. Veseli smo, da ste se z veseljem odzvali povabilu in da ste na današnji praznik z nami, ko sprejemamo medse relikvije sv. papeža Janeza Pavla II, ki je pred 11 leti na današnji dan in današnji praznik odšel v Očetov dom. Vi gospod nadškof ste papeža osebno poznal in z njim sodeloval. Oba sta Poljaka, oba doma iz Krakovske nadškofije in gotovo še marsikaj.

Mi zaupamo, da bomo po priprošnji sv. Janeza Pavla II rastli v veri, upanju in ljubezni in da bo njegova prisotnost med nami rodila obilne sadove«.

Po teh uvodnih besedah, smo prisluhnili še posnetku besed Janeza Pavla II ob obisku v Sloveniji pred 20 leti.

Nadškof se je v pridigi spreletel skozi papeževo življenje, še od časov preden je bil izvoljen in skozi njegovo delovanje v letih papeževanja. Vse skupaj lahko strnemo v nekaj preprostih besed. Bil je človek odprtega srca, delaven, človek trdne vere, z gorečim upanjem in ljubeznijo, ki se je dotaknila slehernega človeka. Bil je človek močnega duha. Božja previdnost ga je večkrat obvarovala, da je uresničil, kar mu je Nebeški Oče zadal. Nuncij je še posebej poudaril njegovo ljubezen do Nebeške Matere, ki se ji je popolnoma predal.

Vsem nam pa še vedno odmevajo v ušesih besede Janeza Pavla II ob obisku v Sloveniji prav na njegov 76 rojstni dan: »Papež ma vas rad.« Res nas je imel in zato smo lahko Nebeškemu Očetu hvaležni, da imamo lahko v domači cerkvi relikvije tako dobrega, usmiljenega in ljubečega papeža, ki nam bo kot svetnik in dober priprošnjik izprosil blagoslova in potrebne milosti za naše življenje.

Hvala tudi domačemu gospodu župniku, ki se je potrudil za pridobitev teh relikvij in jih osebno prevzel na Poljskem.

Katja Podobnik

fotografije: Marko Gabršček