Pričevanje Klare in Blaža Otrin o izkušnji zakona

V soboto, 5.4..2025 sta zakonca Klara in Blaž Otrin pričevala o izkušnji zakona. Za njima  je 25. let skupne rasti v zakonu. Prihajata iz župnije Dob pri Domžalah, kjer že več kot 10 let vodita tudi pripravo na zakon. Izdala sta knjigo Dve zgodbi enega zakona. Klara je profesorica slovenščine, Blaž pa je zgodovinar. Pogovor z njima je vodil Lenart Rutar.

O sebi povesta, da sta si zelo različna in kako ju je Božja previdnost pripeljala skupaj. Opomnita nas, da v zakonu ni vedno lahko, da je še kako pomembna komunikacija, predvsem pa se moramo vedno spominjati tistih dni, ko so se naša srca ogrela drug za drugega. Praznovanje obletnic je prav iz tega vidika zelo pomembno in če so ti spomini še goreči, rešijo marsikateri problem.

Klara in Blaž sta izpostavila pomembnost pogovora, ki se ne sme vrteti samo okrog otrok in stanovanja oziroma hiše. Če se zakonca ne zanimata drug o drugem, o dopoldnevu, ki sta ga preživela v službi, o tem kaj kdo misli, kaj si kdo želi… to ni dobro za njun medsebojni odnos. Moški in ženske se razlikujemo že po naravi, saj si žena želi, da jo mož posluša, ona mora povedati določene stvari. Moška logika pa je malo drugačna. Moški so bolj praktiki. Zato je pogovor zelo pomemben, da si zakonca razjasnita, kaj si kdo želi. Pogovarjati in slišati drug drugega, tega se neprestano učimo.

Dotaknila sta se tudi prepirov, do katerih pride v čisto vsakem zakonu. Povesta, da imata pravila glede nestrinjanj. Zelo pazita, da ne izrečeta stvari, ki bi lahko prizadele drug drugega. To namreč samo posipa sol na rano. Prav tako zadev o katerih sta se že pogovorila, ne pogrevata. Tako kot večina parov sta se skupaj učila prebroditi nesoglasja in nestrinjanja. Sprva so bili med njima tihi dnevi po prepirih, a sta ugotovila, da je škoda, da ure ali dnevi tečejo v tišini in zamerah. Navadno se prepiramo zaradi nebistvenih stvari, ki pa so bistvene, jih je potrebno s pogovorom razrešit.

Dotaknila sta se tudi svoje izkušnje o neuresničeni želji po tem, da bi kmalu po poroki postala starša. Tekli so meseci žalosti, molitve in nekako sta že sprejela misel, da ne bosta obdarjena z otroki. V molitvi sta Gospoda prosila, da bi jima bilo dano živeti polno življenje, kljub temu, da ne bosta imela otrok. A Gospod je imel z njima druge načrte, v šestih letih je rodila štiri otroke. Ob tem dodata, da sta se po naključju poročila 13. maja, ker je bil ta termin edini prosti. Šele potem sta ugotovila, da je ta dan praznik Fatimske Matere Božje. K njej sta kljub pomankanju financ poromala na njeno željo, ko ni mogla zanositi. Tam sta kupila prvi pulovrček za svojega otroka, če ga bosta kdaj imela. Po enem letu na dan 13. maja bi morala roditi s carskim rezom, a so ji za dva dni prestavili porod prav zato, da bosta lahko tistega dne praznovala obletnico poroke in dva dni za tem rojstni dan otroka. Čez leta so k Fatimski Materi Božji poromali vsi člani njihove družine.

O vzgoji otrok povesta, da je to umetnost. Danes je pred starše postavljena težja naloga, saj nobena izmed generacij pred nami ni imela pametnih telefonov, ki žrejo pozornost našim otrokom. Prav tako so telefoni velike pasti, ki se jih niti ne zavedamo. Otroci potrebujejo meje, potrebujejo pravila in sprejemati morajo posledice, če prestopajo te meje. Predvsem pa mora vsak otrok čutiti in vedeti, da ga imajo starši radi. To premalokrat povemo svojim otrokom.

Spregovorila sta še o svojih odnosih do njunih staršev in staršev zakonca. Do njih sta imela/imata tak odnos, kot sta želela, da bi ga otroci imeli do njih dveh. Trudila sta se jih enakopravno obiskovat. Oba pa imata z njimi tudi dobre izkušnje, saj sta se vedno čutila sprejeta. Prav tako sta pred njimi enotno delovala, kar je zelo pomembno.

Večer je skozi pogovor hitro minil. Hvaležni smo Klari in Blažu, da sta odprla vrata svojega srca tudi za nas in nam zaupala tako težave s katerimi sta se morala v zakonu soočati, oziroma s e z njimi soočata, kot tudi radosti, ki sta ju vsak dan deležna drug ob drugem.

Drug od drugega se učimo, drug ob drugem zorimo, vsak od nas je drugačen, poseben in prav ta različnost nas dopolnjuje in bogati.

Več o zakoncema Klari in Blažu si lahko preberete tudi na tej povezavi:

https://www.iskreni.net/klara-in-blaz-otrin-zakon-je-neskoncen-dar-a-samo-od-nas-je-odvisno-kaj-bomo-iz-njega-naredili/

Prispevek je pripravila Katja Podobnik

Foto: Katja Podobnik