Slovesna sv. maša ob 30.obletnici blagoslovitve cerkve sv. Marka

V sredo, 3.7.2024 je bila pri svetem Marku nad Žabčami slovesna sv. maša ob 30.obletnici blagoslovitve obnovljenega starodavnega svetišča, ki jo je vodil g. župnik Damijan Bajec, somaševal pa je duhovni pomočnik g. Silvester Čibej.

Zvonovi so se oglasili za vse zbrane domačine iz okoliških vasi, kot tudi za vsakega, ki je želel s svojo prisotnostjo počastiti nebeškega Očeta in se mu zahvaliti za vse blagoslove, ki nam jih v vsakdanjem življenju podarja.

Pri sv. maši je prepeval zbor sv. Marka pod vodstvom Marjete Rutar Rakušček, ki se je za to priložnost posebej ustanovil  in je slovesno obogatil sveto daritev.

V pridigi je g. župnik poudaril, da si je Bog sam izbral to mesto, kjer se bo darovala najsvetejša daritev v spravo in blagoslov. Bog največkrat po človeku vstopa v zgodovino in med nas. On dela z našimi rokami, ljubi s človeškim srcem in govori s človeškimi ustnicami. Nobena stvar, ki je sad samo človeških rok ni trajna. Zato lahko na tem kraju že stoletja slavimo Boga in kličemo blagoslov na okoliške vasi in tolminsko. G. župnik nas spomni, da so na to cerkev vezani močni svetniki in s tem tudi na naše vasi: sv. Marko evangelist; eden prvih Gospodovih glasnikov, sv. Pavel apostol narodov; Gospodov največji oznanjevalec, sv. Neža; tudi ona daruje svoje življenje za gospoda in umre mučeniške smrti. Tudi mi moramo vztrajati v hoji za Kristusom, saj nam sam Jezus pravi, da bomo na svetu imeli stisko, a naj zaupamo, ker je On svet premagal. Vse preizkušnje in stiske ne bodo šle mimo Kristusa brez sadov, če bomo ostali zvesti.

G. župnik nas spomni še na enega svetnika, to je sv. Tomaž, ki je bil po izpovedi vere zvest Jezusu Kristusu. Po Božji previdnosti je bil dan blagoslova cerkve sv. Marka pred 30. leti prav na Tomažev praznik. Na ta dan je namreč Gospodovo Veličastvo ponovno vstopilo v to svetišče. Tudi sv. Tomaž je namreč velik zgled za zgodovino Cerkve. Vsi omenjeni svetniki so tako povezani in bodo ostali tudi v naprej s tem svetiščem in našimi vasmi. Vsi nam sporočajo, da je vredno živeti z Jezusom in zanj, ker je zvest svojim obljubam. G. župnik sklene svoj nagovor s povabilom naj bo danes v našem srcu vzklik vere po Tomažu: » Moj Gospod in moj Bog,« vate zaupamo, tebi se izročamo, tvoji zavezniki smo. Ostani med nami in posvečuj našo zemljo s svojo sveto navzočnostjo.

Ob koncu svete daritve nas je nagovoril tudi rojak, etnolog in sociolog, Silvester Gaberšček. Najprej je spregovoril o sv. Marku, kdo je bil in kaj izročila pravijo o njemu. Njegova mati naj bi bila lastnica hiše, v kateri je Jezus na veliki četrtek obhajal zadnjo večerjo. Sv. Marko je bil učenec sv. Pavla. Tesno se je povezal tudi s sv. Petrom in od njega izvedel veliko stvari iz Jezusovega življenja. Na njegovo pobudo je tudi začel pisati evangelij. Svojo mučeniško smrt doživi v Aleksandriji, kjer je ustanovil močno krščansko skupnost. Marka so ubili in njegovo truplo zažgali. Po legendi je ostalo njegovo truplo sredi pepela nedotaknjeno, Leta 828 sta dva beneška pomorščaka ukradla Markove posmrtne ostanke in jih prepeljala v Benetke. Glavni zaščitnik Benetk je bil do takrat Sv. Teodor (zaščitnik mornarjev), kmalu pa se je kot zaščitnik mesta uveljavil Sv. Marko. V 11. stoletju so njemu na čast sezidali veličastno baziliko. Za mestni grb imajo Benetke še danes krilatega leva, ki je simbol evangelista Marka. Evangelista Marka namreč upodabljajo s krilatim levom, ki je tudi simbol njegovega evangelija, z odprto knjigo, črnilom in peresnikom.

Na slovenskem ozemlju je štirinajst cerkva posvečenih sv. Marku.

Ko so se pri naši cerkvici začela obnovitvena dela so pri arheoloških izkopavanjih naleteli kar na dva romanska polkrožna prezbiterija (spadata v 11., 12. stoletje). Zanesljivo vemo, da je bila 1517 leta cerkev gotizirana, kar pomeni, da so jo povečali in sezidali gotski prezbiterij.

Konec 80 let, oziroma začetek 90 let, je g. Silvester G. povabil svojo direktorico Zavoda za varstvo naravne in kulturne dediščine v Kranju, ki je ena največjih strokovnjakinj za umetnostno zgodovino in akademika dr. Emiljana Cevca, da si ogledajo nekatere gotske cerkve v naši okolici, ki bi lahko bile ali pa so zidarsko delo mojstra Andreja iz Loke. Tako so si ogledali tudi ostanke cerkve sv. Marka. Po končanem ogledu je direktorica prof. Olga Zupan, ki ni bila verna, bila pa je dosledna in poštena strokovnjakinja rekla: »Pojdimo v župnišče,« kjer pozove takratnega župnika g. Dominika Brusa: »Cerkev sv. Marka nad Žabčami morate obnoviti!« G. župnik je to razumel kot Božji ukaz in rekel, da se bo posvetoval z župnijskim svetom in domačini. Obnovitvena dela so hitro stekla in tudi sama direktorica se je za obnovo zelo zavzela. Med ostanki, ki so bili uporabni je bila najdba dveh lokov nekdanjega prezbiterija. Na fakulteti za arhitekturo je bil izdelan projekt in maketa rekonstrukcije gotskega rebrastega oboka v prezbiteriju, Zavod za naravno in kulturno dediščino iz Kranja je posredoval kalupe za gotska okna s krogovičjem, direktorica Olga Zupan pa je priskrbela gotska okna. Olga je bila navzoča tudi pri blagoslovu, ki je bil pred 30. leti. Precej je zaslužna za obnovo te cerkve, za kar se ji je oddolžil sam sv. Marko, saj ji je v zadnjih letih življenja odprl vrata do milosti vere.

G. Silvester nam je pokazal še kako izgleda urbar, ki je pomembna zvrst arhivskega gradiva, dragocen zgodovinski vir. 

Zaključila bom z besedami Tatjane Melink ob koncu svete daritve: »Bogu  hvala, da se lahko zbiramo tu pri cerkvi sv. Marka. Hvala g. župniku Damijanu za darovano sveto mašo, g. vikarju za somaševanje. Iskrena hvala g. Silvestru, da je obogatil naše praznovanje kot tudi za to, da je pomagal pri obnovi cerkve sv. Marka.

Hvala vsem, ki ste kakorkoli pripomogli k slovesnosti ter vsem, ki ste se zbrali pri tej sveti daritvi. Naj vam vsem dobri Bog stotero povrne.

 

Prispevek je pripravila Katja Podobnik

Foto: Katja Podobnik in Tatjana Melink