MINI ŽUPNIJSKI SVETOPISEMSKI MARATON 2024 V TOLMINU

Tretja nedelja v januarju je nedelja Svetega pisma. Razglasili so jo slovenski škofje na predlog svetopisemskih strokovnjakov, leta 1990. Spodbudila naj bi nas, da bi redno jemali v roke Sveto pismo in knjige, ki nam njegovo vsebino razlagajo. Z Božjo besedo nam je Bog razodel svoje svete skrivnosti in jih ohrani v Knjigi vseh knjig, v Svetem pismu. Vsak dan, še posebej pa v tednu, ki tej nedelji sledi, naj bi še bolj spoznavali vrednost Božje besede za naše življenje, saj je za nas, otroke Cerkve, Sveto pismo hrana in neusahljiv vir duhovnega življenja ter povezanosti z našim Gospodom.

Nedelja Svetega pisma je praznik Svetega pisma. Na ta dan se posebej ustavimo in zahvalimo Bogu za dar zapisane Božje besede, hkrati pa je to tudi priložnost za iskanje načinov, kako z Božjo besedo ravnati in jo približati čim večjemu številu poslušalcev. Od leta 2007, ko je  bilo leto Svetega pisma, se s svetopisemsko nedeljo  povezuje tudi svetopisemski maraton, 24-urno neprekinjeno branje Svetega pisma s spremljevalnimi dogodki. Ta dogodek in Božje delovanje v tem času, tako postane utelešenje Njegove Besede, dogodek, v katerem se nas na poseben način dotakne bližina Boga.

Geslo maratona vsako leto izbere organizacijski odbor maratona. Letošnje je bilo vzeto iz prve vrstice Psalma 139: »Gospod, preizkusil si me in me poznaš«. Pisec psalma nam s temi besedami razodeva, da vsemogočni Bog ve, kaj je skrito v najglobljem delu naše osebnosti, v najgloblji globočini našega srca in naših misli. On nas kar naprej preizkuša, zato pozna naše strahove, dvome, bolečine, naše veselje, sanje, radosti in bridkosti. Bog ve vse o nas, od najbolj preprostih in običajnih stvari, do najbolj zapletenih. Vsemogočni Bog je naš vsevedni Oče, kar je čudovito in hkrati skoraj nedoumljivo človeški logiki. Pomirja. Krepi upanje in zaupanje. Poglablja vero.

Vseslovenski svetopisemski maraton, branje in vsi spremljevalni dogodki, so letos potekali preko spleta, preko aplikacije zoom, od sobote, 20. januarja 2024, do četrtka, 25. januarja 2024. Tudi letos ga je pripravil organizacijski odbor za svetopisemski maraton, na pobudo Svetopisemske družbe Slovenije. Bil je že 16. po vrsti. Prijavljeni bralci so drug za drugim, nepretrgoma, noč in dan, brali Božjo besedo. To branje je bilo mogoče spremljati tudi na spletni strani svetopisemskega maratona, ob vseh urah, vse dni, v živo.

Od leta 2012 je Svetopisemska družba Slovenije začela organizirati lokalne mini svetopisemske maratone. Temu dogajanju smo se pridružili tudi v Tolminu. Prvič smo mini svetopisemski maraton imeli že leta 2011. Od tedaj se redno priključujemo temu načinu ohranjanja stika z Božjo besedo. Ustavil nas ni niti COVID, saj smo ga tisto leto tudi mi izvedli preko aplikacije zoom.

Letos smo v Tolminu mini župnijski svetopisemski maraton izvedli na dan ponedeljka, 22. januarja in torka, 3. januarja 2024, vsakokrat od 18.30 do 20.30, v naši župnijski cerkvi. V pomoč pri organizaciji in izvedbi so bile vključene vse skupine, ki delujejo v naši župniji, glavni pobudnik pa je bila OS DKPS Tolmin. K branju in poslušanju smo župljane povabili s plakatom na oglasni deski, preko elektronske pošte in s povabilom v oznanilih na župnijski spletni strani.

Brali smo Preroka Izaijo. Vsako prebrano poglavje nam je sproti razlagal gospod Blaž Kernel, naš kaplan. Doživeti tudi razlago, to je bil poseben blagoslov obeh večerov, za kar smo mu vsi zelo hvaležni.

Vsak dan smo začeli z zahvalno molitvijo za dar Svetega pisma in nadaljevali z branjem poglavij prvega dela Preroka Izaije.  Prvi dan smo prebrati 19 poglavij. Z branjem tega poglavja je vsak potem nadaljeval doma. Drugi dan smo brali drugi in tretji del Preroka Izaija. Tudi ta dan smo prebrali 19 poglavij, nekaj pa jih je spet ostalo za branje doma. Branje smo zaključili z molitvijo za svetopisemski maraton.

Kljub mrazu, ki je prav tiste dni močneje pritisnil, se nas je pri branju in poslušanju zbralo kar precej. Prvi dan se je zvrstilo 17 bralcev, dva sta brala dva krat. Branje je spremljalo 28 poslušalcev. Najbolj vztrajnih, ki so vzdržali do konca, je bilo 9. Drugi dan je bilo bralcev 19, poslušalcev 33, do konca pa je vztrajalo 22 poslušalcev.

Mini svetopisemski maraton je bil izveden tudi v veroučni skupini 5. razreda in v Domu upokojencev v Tolminu, pa tudi v zakonski skupini na Mostu na Soči. Verjetno pa še kje.

Zahvaljujemo se vsem, ki so si vzeli čas in ga posvetili brani Božji besedi v naši župnijski cerkvi, bralcem in poslušalcem. Hvala tudi vsem, ki se nam niste mogli pridružiti, a ste nas spremljali in podpirali v mislih in molitvi ter branju doma.

Za podporo in pomoč pri organizaciji se zahvaljujemo tudi našim: gospodu župniku, gospodu vikarju in gospodu kaplanu.

Napisala:

Marija Pisk