Odmevanje na 5. mednarodno konferenco Vzgoja za ljubezen do domovine in države

V osnovni šoli Notranjski odred v Cerknici, je v soboto, 18. 11. 2023,.potekala 5. mednarodna konferenca z naslovom Jezik kot temelj narodne identitete, ki jo je zelo uspešno organiziralo Društvo katoliških pedagogov Slovenije.

Hladno jutro je napovedovalo lep dan. Jasnina je prekrivala nebo in travniki so bili pobeljeni s slano. Tu in tam so se nad polji vlekle meglice in delale jutro nenavadno lepo. Izza okoliških vzpetin je kukalo sonce in se pripravljalo, da pozdravi nov dan. Z vseh koncev smo se zbirali v pričakovanju bogatenja in poglabljanja ljubezni do države in domovine in jezika, ki je temelj narodove identitete. To je napovedoval naslov konference pa tudi naslovi referatov avtorjev, ki so se prijavili na konferenco kot aktivni udeleženci.  

Ob vstopu v prostore šole nas je objela dvojna toplina, toplina prostora in toplina sprejema organizatorjev. Dišalo je po kavi, prav taki, ki človeku tekne, preden se loti resnega dela. Točno ob napovedani uri začetka je zazvenela slovenska himna. Uvod v konferenco so obogatili nastopi učencev te šole. Sledili so pozdravni nagovori ravnateljice šole ge. Ines Ožbolt, predsednice DKPS ge. Marije Žabjek, predsednika Državnega sveta RS g. Marka Lotriča, predstavnik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve g. Lojzeta Peterleta in duhovnega asistenta DKPS dr. p. Silva Šinkovca. Vse dogajanje je teklo kot po maslu. Vsak je zaupano mu nalogo opravil zelo odgovorno. Zasluga za to gre organizatorjem, ki so sedaj res že obogateni z  izkušnjami, in vedo, kako se to dela. 

V plenarnem delu so se zvrstila tri zanimiva vabljena predavanja. V prvem nas je akad. Marija Stanonik popeljala skozi pomembne mejnike v zgodovini slovenskega jezika. Svoje predavanje je naslovila: Jezik - duša naroda. Za njo je dr. Andrej Fink s predavanjem: Jezik kot orodje in izraz naše samobitnosti s poudarjeno predanostjo pripovedoval o tem, kako v naši  osnovni biti prav jezik določa, da smo kar smo. Tretje predavanje je imel dr. Kozma Ahačič, z naslovom: Pomen pouka slovenščine za dojemanje jezika, jezikoslovja in družbe.  V njem in z njim je predavatelj posebej podčrtano poudaril, da moramo vsi skrbeti za jezik, in je to še posebej položil na srce pedagoškim delavcem, vsem, ne glede na to, kateri predmet poučujemo.

Plenarnemu delu je sledilo delo po skupinah. Prijavljenih je bilo 60 aktivnih udeležencev s svojimi referati na temo konference. Razdeljeni so bili v šest skupin, dve sta delovali v živo, ena hibridno (delno v živo, delno na daljavo) in ena v celoti na daljavo. V vsaki skupini se je zvrstilo po 12 predstavitev. Prisluhnili smo osebnim izpovedim, pripovedovanju o življenju v tujini, o njihovih izkušnjah, mnogi prispevki pa so predstavljali primere dobre prakse iz šolskih klopi, ki so jih opisovali pedagoški delavci, tudi sestre in duhovnik. Udeleženci niso bili samo Slovenci, pač pa so prihajali tudi iz Avstrije, Nemčije, Ukrajine, Argentine, Italije, Hrvaške, Kanade in Belgije. Med njimi so bili zdomci in izseljenci ali njihovi potomci ter zamejci. Njihove predstavitve so bile še posebej ganljive in so se nas dotaknile do te mere, da smo imeli tudi solze v očeh. Ob njihovih pripovedovanjih človek začuti, kako močna je ljubezen do domovine in jezika, kadar si od domovine tako odrezan. Nam, ki živimo tukaj, v Sloveniji, je marsikdaj vse to samo po sebi umevno.

Vse prispevke te konference lahko berete v zborniku, ki je objavljen in dostopen na tej povezavi: https://www.dkps.si/fileadmin/user_upload/Zbornik_MK_2023.pdf

Nehote smo ob prihodu pomislili, da je škoda, da bomo cel dan preživeli v zaprtih prostorih. Zunaj bo lep dan, sonce, ne bi bilo slabo, če bi jo raje mahnili v naravo. A ob koncu dneva nam ni bilo žal, da smo bili, kjer smo bili. Taka konferenca je resnično nekaj posebnega. Hočeš - nočeš te preplavijo čustva, še sploh takrat, ko poslušaš pripovedi zdomcev, izseljencev, zamejcev in njihovih potomcev.

Več o letošnji konferenci si lahko preberete na spletni strani DKPS:

https://www.dkps.si/izobrazevanje/mednarodna-konferenca/5-mednarodna-konferenca-2023

Obogateni z zanimivimi vsebinami smo se poslavljali in že razmišljali, kako bomo vse to prenesli v svoje delovno okolje.

Kdor ni bil z nami, sploh ne ve, kaj je zamudil, zato mu je lahko še toliko  bolj lahko žal. Zato že danes povabilo na 6 MK, ki prav gotovo bo. Tudi zato, ker je ta, ki je za nami, sklenjena zelo uspešno.

Prav tako naj na tej strani že danes napišem povabilo vsem, ki ste kakorkoli povezani z delom z otroki in mladino: vzgojitelji, učitelji, profesorji, kateheti, duhovniki, ….. Opogumite se in postanite aktivni udeleženec te konference, ki ima zares široko srce in temo, ki nima meja glede na to, s kater populacijo smo povezani v pedagoškem procesu. Ponuja mnoge in odprte možnost za pisanje članka.

Napoved teme 6 MK - 2024 je: Narod in globalizacija. Naj nam bo to prvi izziv, da se odločimo za sodelovanje na naslednji konferenci aktivno, s prispevkom, ali pa kot udeleženec - poslušalec.  

Že utečeno je, da mora avtor poslati povzetek, ki je napoved prispevka, do julija. Nato organizatorji sporočijo, ali je napovedani prispevek, ki ga napoveduje njegov povzetek,  sprejet. Avtor nato napiše celoten prispevek, ki ga mora oddati do prvih dni v septembru. Pri pisanju so mu v pomoč natančna navodila, ki jih DKPS objavi na svoji spletni strani. Tam so tudi vsi drugi podatki, ki so vezani na prispevek, oddajo in prijavo. Prispevek gre v recenzijo. Če je potrebno, ga avtor dodela, popravi in prilagodi opombam, ki jih dobi z recenzijo in nato spet odda.

Vabljeni. Naj nas bo z našega konca naslednje leto na konferenci še več, kot nas je bilo letos.

Napisala:

Marija Pisk

foto: VIR: spletna stran DKPS