Svetopisemske urice za otroke od 3 do 5 let v župniji Tolmin že od leta 2007 - 2008

KAJ SO SVETOPISEMSKE URICE?

Srečanja se imenujejo Svetopisemske urice, ker otrokom na njim primeren način ob svetopisemskih zgodbah približujemo verske resnice, liturgijo in cerkvene praznike. To daje srečanjem biblični in teološki temelj, ki ga današnji otroci drugod težko dobijo. Srečanja so zasnovana tako, da je v središču delo z besedilom (Božja beseda). Zato po svoji strukturi in vsebini niso kateheza oz. verouk, ampak biblična skupina za malčke.

CILJ SVETOPISEMSKIH URIC

Pogosto slišimo, da otroci obiskujejo igralne, ustvarjalne, telovadne, plesne, pravljične urice. Svetopisemske urice so v tej množici »uric« nekaj posebnega in edinstvenega v slovenskem prostoru. Po svojem izvoru, cilju in vsebini se bistveno razlikujejo od drugih srečanj za majhne otroke.

Vse prireditve in dejavnosti za otroke želijo doseči, da se otrok sprosti, razvija svoje spretnosti in sposobnosti ter pridobi nova znanja. Svetopisemske urice pa želijo ustvariti

okolje in čas, v katerem se srečata Bog in otrok. Z materiali, pripravljenim okoljem, vajami tišine, ki vodijo v molitev….Seveda se otrok hkrati tudi sprosti, pridobi znanje in razvije sposobnosti in spretnosti verskega značaja (izražanje notranjih doživetij, tihota, zbranost, vztrajnost…)A vedno je vse usmerjeno v isto jedro: SREČANJE med Bogom in otrokom. Ob otroku to skrivnostno srečanje doživljajo tudi starši in cela družina.

KAKO JE NASTAL PROGRAM?

Začetki segajo na vzhod države, v Mursko Soboto. Leta 2001 so tam odprli župnijski katoliški vrtec, ki pa ni mogel sprejeti vseh otrok. Starši otrok, ki niso dobili mesta v tem vrtcu, so se obrnili na sestre HMP, ki vodijo vrtec. Prosili so za možnost, da bib ili tudi njihovi otroci deležni dodatne verske vzgoje. Staršem je včasih težko pojasniti določeno versko resnico, sestre pa lahko s svojimi izkušnjami tukaj stopimo naproti. Tako je začel nastajati program Svetopisemske urice.

Vsaka ura posebej je skrbno zamišljena, da otrok čim bolj doživeto vstopi v Božjo Besedo. Pomembno je, da v otroku prebudimo čudenje nad tem, kar je storil Gospod, ter odpiramo prostor, kjer se lahko otrok in Gospod spontano pogovarjata. Opisi uric so bili leta 2011 zbrani in izdani v priročniku Svetopisemske urice, avtorica je sestra Jožica Merljak, ki je s svojim znanjem in talentom pomembno prispevala pri samem razvoju uric.

Za program so kmalu izvedeli starši iz drugih župnij in po vse večjem povpraševanju so smo se sestre odločile za tečaje usposabljanja za voditelje Svetopisemskih uric. Danes je v

Sloveniji približno 100 usposobljenih voditeljev, ki na mnogih krajih naše malčke uvajajo v čudovite zgodbe Svetega pisma.

 ZNAČILNOSTI, KI PREDŠOLSKEMU OTROKU OMOGOČAJO INTIMEN ODNOS Z BOGOM

Temeljne značilnosti:

  • Celostno doživljanje – otrok vse doživlja celostno. Razum, srce, čustva, čuti, duh – tega ne moremo ločiti. Iz tega izvira potreba po izkušnjah, v katero so vključeni vsi čuti. Ni dovolj, da svetopisemsko zgodbo sliši. Če želimo, da jo resnično doživi, jo mora videti, otipati, povohati, okušati ter tudi doživeti s čustvenimi in izkusiti z duhovnimi sposobnostmi.
  • Otrok v tej starosti ni sposoben zavestnega moralnega ravnanja. Ta sposobnost se pojavi nekje med 5 in 7 letom starosti. Prej pa zaznava ljubezen in se na ljubezen odziva z veseljem, zaupanjem in ljubeznijo. Uboga odrasle, ki mu ukazujejo dobro. To je njegova morala in temelj vse kasnejše morale. »Rad me imaš in zaupam ti. Zato te ubogam.«

 

Otrokove potrebe:

  • Po ljubezni
  • Po zaščiti (zavarovanost, varnost)
  • Po redu
  • Po gibanju

 

Otrokove kvalitete:

  • Skrivnostno vedenje o Bogu in želja po Njem. V otrokovi duši je neko jasno spoznanje o Bogu, ki pa ga ne zna opisati. Če mu Boga predstavimo v pravi luči, nam bo otrok prisluhnil. V svoji notranjosti bo našel harmonijo med lastnim spoznanjem in našimi besedami. Postal bo srečen in umirjen.
  • Veselje. Če otrok ni vesel, je z njim nekaj narobe. Morda je  bolno in utrujeno njegovo telo. Ali pa je bolna njegova psiha ali duh. Če pa je otrok zdrav, je prav gotovo vesel. Zato so zanje primerni: slavilna molitev, vesele pesmi ter živahno in sproščeno izražanje verskega čutenja.
  • Sposobnost za čudenje (občudovanje)
  • Koncentracija (časovno kratka, a močnejša kot odrasli)

Sposobnost za čudenje in koncentracija skupaj otroku omogočata, da je sposoben prave kontemplacije in mističnega okušanja Boga.

 ZGRADBA POSAMEZNE URE

Na svetopisemskih uricah sta vedno prisotni dve odrasli osebi. Prva vodi program, druga sodeluje in poskrbi za tiste, ki se ne vključijo, postanejo nemirni, kaj potrebujejo ali morajo na stranišče. Vsako srečanje ima štiri dele. Zbiranje, oznanilo, poglabljanje, agape.

  • Zbiranje – Ko se otroci zbirajo, jim ponudimo slikanice z versko vsebino, pripomočke iz prejšnjih srečanj, kocke in druge dejavnosti (predvsem ročne spretnosti).
  • Oznanilo – Otroci se zberejo v polkrogu in jim posredujemo zgodbo iz Svetega pisma. Vedno se zaključi z molitvijo, ki je kratka in povzame   bistveno svetopisemsko ali teološko sporočilo (pesem, tihota, ponovitev ključne besede, odmevi otrok)

Predstavitev Božje besede

Božja beseda je sveta in nedotakljiva. Ima izredno moč. Zato jo vedno predstavimo pristno in nedotaknjeno, kar pomeni, da jo beremo ali govorimo na pamet. Beremo jo iz Svetega pisma, ki ga otrok pozna in za katerega ve, kakšna knjiga je. Otrokom je v veliko pomoč, če Božjo besedo predstavimo s fotografijami, slikami ali figurami, ki jih premikamo in tako izvedemo mini predstavo. Kasneje se lahko z materialom igrajo in obnavljajo vsebino zgodbe.

Nikoli ne beremo priredbe Božje besede iz izdaj Svetega pisma za otroke. Ta besedila je priredil nekdo, ki ne pozna niti nas niti otrok. Zanj in za okoliščine, v katerih deluje, je njegova pripoved lahko dobra, kar pa ni nujno za nas in za otroke, s katerimi delamo. Zaupajmo, da nas Sveti Duh, ki pozna srce in dušo vsakega otroka, navdihuje tiste besede in tisto priredbo, ki nagovarja prav našo skupino. Poleg tega si otroci prebrano besedilo z lahkoto zapomnijo na pamet. Zato naj slišijo in si zapomnijo pristno Božjo besedo, ki jim bo v hrano za vse življenje. Naj bodo deležni vode iz čistega izvira , ne le kapnice.

  • Poglabljanje oznanila v dejavnostih - Nekatere zaposlijo roke, druge celotno telo.  Otroci imajo priložnost, da s pomočjo različnih umetnostnih zvrsti (likovne, glasbene, plesne, besedne, dramske….)podoživljajo in poglabljajo prejeto sporočilo.
  • Zaključimo z pogostitvijo – agape. Pogostitev je preprosta. Nekaj peciva, piškotov, sok, sadje. Kakor na začetku potrebujejo čas, da vstopijo v molitveno ozračje, tako ga potrebujejo tudi na koncu, da iz njega izstopijo. Ko otroci sedijo za skupno mizo, to doživljajo kot nekaj lepega in simbolnega. Sledi pozdrav v krogu in odhod domov.

 

Posamezna srečanja trajajo eno uro in pol enkrat tedensko od oktobra do maja.

ŠE MISEL ZA ZAKLJUČEK

Kot katehistinja prihajam na Svetopisemske urice z velikim spoštovanjem do teh malih otrok, s hvaležnostjo, da lahko ob njih spoznavam Jezusove besede: Če ne postanete kakor

otroci….in ponižnostjo, da lahko po mojih besedah, nasmehu, pogledu in dejanjih govorita in delujeta Jezus in Marija.

Velikokrat sem začudena, presenečena in vesela, kako božja beseda deluje na najmlajše. Če so na začetku uric še razposajeni, glasni, živi, se v trenutku, ko zapojemo pesmico: Odprem Sveto pismo, kaj Jezus govori…..zgodi tišina, umirjenost in prošnja: Govori Gospod!.Božja beseda , podkrepljena z materialom Kateheze Dobrega Pastirja govori in pronica v otroške duše. Sveta tihota, koncentracija, zahvale, svetleče oči, govorijo o tem, da se dogaja nekaj svetega. Jezus jih objema in blagoslavlja. In nekaj podobnega se dogaja, ko Jezusa obiščemo v cerkvi.

Dotik Svetega pisma, križec na čelu z blagoslovljeno vodo, dotikanje križa, dramatizacija rojstva, vstajenja, nošenje križa, nošenje svečk v procesiji so še dodatne dejavnosti, ki močno delujejo na otroke..

Mnogi govorijo: saj so ti otroci še premajhni, da bi kaj razumeli. Res so majhni in res mogoče ne razumejo vsega kar slišijo. Toda veliki so v čutenju in doživljanju božje Ljubezni. In tu se lahko mi veliki učimo od njih.

Z Svetopisemskimi uricami bomo začeli v petek 13. 10. 2023 ob 16h.

Povabljeni!

 Nadja in Nada

Pa še nekaj sličic prejšnjih let.