Zahvalna maša za jubilante

17 zakonskih parov župnije Tolmin se je odzvalo na vabilo in se na, sicer deževno, zagotovo pa v srcih vseh jubilantov, sončno nedeljo, 14. maja 2023, zbralo pri Mariji Vnebovzeti na Ilovici, da bi se zahvalili za leta skupnega življenja ter prejeli po rokah domačega župnika g. Damijana Bajca, blagoslov nebeškega Očeta.

Misli na začetku svete maše so zakonske pare uvedle v hvaležnost Bogu za podarjena skupna zakonska leta.

»Neka zgradba se je nenadoma podrla. Zato so bili pred sodnika poklicani opeka, pesek in cement. Sodnik je vprašal opeko, kaj se je zgodilo, da se je stavba zrušila. Opeka je odgovorila, da je naredila vse, kar je lahko in ne ve odgovora. Enako vprašanje je sodnik zastavil pesku. Le-ta je odgovoril, da je storil vse, kar je lahko storil. Sodnik je na koncu zaslišal še cement, ki pa je odgovoril: Če me takrat niso mešali zraven, me tudi sedaj ni treba.

Gotovo ste v tej prijetni zgodbi prepoznali prispodobo, da je za dober zakon potrebno vezivo, ki prenaša visoke obremenitve: Ljubezen. To je le ena beseda, vendar je sestavljena iz časa, predanosti, spoštovanja, sočustvovanja, brezpogojnega sprejemanja in dopolnjevanja dveh, ki sta svojo skupnost z Božjo milostjo potrdila v svetem zakonu.

Naj bo vedno božja ljubezen tisti izvir, h kateremu se vračamo po krepčilo v težkih trenutkih, po zaupanje v času dvomov, po očetovsko tolažbo v osamljenosti in po odgovore na odprta vprašanja.

Danes veseli pristopimo k Njegovi mizi in mu podarimo zahvalo za gradnjo zakona na trdnih temeljih, z uporabo pravega veznega materiala.«

Po darovani maši in skupnem fotografiranju so zakonski jubilanti nadaljevali slavje v župnijskem domu ob obloženih mizah v družabnem pogovoru in ob zabavnem programu.

Kar 11 parov je praznovalo 50 in več let skupnega življenja, in sicer štirje pari 50 let, pet parov 55 let in dva para 60 let. Skupaj so pari jubilanti »nabrali« kar 800 let zakonskega življenja. Bogu hvala!

Naj dobri Bog nakloni slavljencem še veliko skupnih let življenja! Marija naj jih kot ljubeča Mati, ogrne s svojim plaščem ljubezni, da bi ostali skupaj in bili opora drug drugemu.

Nataša Gabršček, Katja Gaberšček

Foto: Marko Gabršček, Bojan Mrak