Blagoslov obnovitvenih del cerkve sv. Marka 7.5.2023

Na prvo nedeljo v mesecu maju, (7.5.2023), ki ji ljudsko pravimo kar Šempav, je bil v cerkvi svetega Marka, blagoslov obnovitvenih del. Prav tradicionalni običaj Šempava, že skozi zgodovino povezuje vaščane Poljubinja, Prapetna, Žabč in Zadlaz Žabč. Zato je blagoslov na ta dan še toliko bolj ovenčal zaključek obnovitvenih del, saj so pridne moške roke, pa tudi kakšne ženske, iz vseh teh vasi, več mesecev sodelovale in se povezovale pri obnovi cerkve sv. Marka. Tako dobri in usklajeni ekipi, so se radi pridružili tudi vaščani iz drugih vasi in mesta Tolmina, ter ponudili svoje znanje, sposobnosti ali material.

Več kot 2000 ur prostovoljnega dela je bilo vloženega v obnovo. Neprecenljive so te ure, vendar vsi verjamemo, da bodo pri nebeškem Očetu stotero povrnjene. Tudi veliko ženskih rok se je vsakodnevno razvrstilo pri pripravljanju raznih dobrot, kosil in večerji za delavce ter pri končnem čiščenju.

Veselje nad obnovljeno cerkvico, ki vsa lepa in ponosna stoji v osrčju same narave, je k blagoslovu obnovitvenih del privabilo veliko množico ljudi, saj smo se želeli tudi s sveto mašo Gospodu zahvaliti za vse milosti in blagoslove, ki jih prejemamo po njem. Maša, ki jo je vodil g. župnik Damijan Bajec je potekala zunaj, k njej pa so s pritrkovanjem zvonov vabili mladi fantje. Po obredu blagoslova, je sledila sveta daritev.

V pridigi se je g. župnik dotaknil božje besede in nas spodbudil, da v življenju ne bi stali na mestu, ampak vedno iskali resnico, pravo pot, boljše možnosti. Da bi imeli pogum popravljati smer, če ugotovimo, da je drugače boljše. Ljudje potrebujemo spremembe, če hočemo rasti. Najslabše je obstati na mestu in gledati, se spraševati, kaj nam manjka, česa nimamo in hkrati obsojati druge, kako bi morali kaj narediti. Jezus sam nam pravi: »Jaz sem pot, resnica in življenje«. Po poti je potrebno hoditi, ne stati; resnico je potrebno iskati in si zanjo prizadevati, se popravljati in iskati boljših načinov, možnosti. Rastem, če se trudim; če hodim, iščem, živim, se zanimam, razmišljam, se preizkušam, naj bom mlad, zrelih let ali že starejši. To velja za vsa področja človekovega življenja.

Apostol Peter nas spodbuja, naj stopimo k živemu kamnu, ki so ga ljudje sicer zavrgli, a je postal vogelni kamen. Vsi smo tudi duhovna bitja in kako je čudovito, da se lahko s svojimi sposobnostmi in darovi vzidavamo v duhovno zgradbo neke skupnosti. Različni so darovi, duh pa je isti. In zgradba potrebuje vse: od temeljev, do zadnjega korca na strehi, vse je pomembno. Vsak manjkajoči del siromaši zgradbo, tako vidno, kot nevidno – duhovno. Zato ni res, da je tudi brez mene dobro. Tudi jaz sem potreben!

Gospod župnik se je v svoji pridigi dotaknil tudi obnove cerkve svetega Marka in poudaril, da se je ponovno pokazala naša ljubezen do cerkve, do sv. Marka in sv. Pavla. Poudaril je pomen povezanosti in skupnega dela. Spodbudil nas je, naj še naprej radi skrbimo za Božje kraljestvo in tako bo za marsikaj poskrbljeno. Radi naj skrbimo za domače cerkvice - duhovne zgradbe v nas. Potem se ni bati za te vidne, ki imajo dolgo, tisočletno zgodovino ter ostajajo med nami kot zgled in kot opomnik. Kažejo na vero naših prednikov in so vir blagoslova med nami do današnjih dni.

Po sveti daritvi je sledilo druženje ob dobrotah, ki so jih napekle in pripravile mnoge pridne gospodinje. Moški pevski zbor Poljubinj pa nam je dan polepšal še s prepevanjem pesmi.

Hvala vam gospod župnik, ki kot dober gospodar v Gospodovem vinogradu skrbite, da se cerkve v naši župniji obnavlja in vzdržuje.

Hvala vsem, ki ste sodelovali tako pri obnovi svetega Marka na raznorazne načine, kot pri pripravi nedeljskega bogoslužja, ter lepi okrasitvi cerkve.

Gospod naj vsem povrne s svojimi milostmi in darovi, predvsem pa naj v nas utrdi spoznanje, da je on edina prava pot. Kdor hodi po tej poti ne bo pogubljen.

Sveti Marko in sveti Pavel pa naj bosta naša goreča priprošnjika, da bomo ostali med seboj povezani, da bomo vedno radi ohranjali dediščino naših prednikov in se bomo v cerkvici svetega Marka predano zbirali k molitvi in sveti daritvi.

Prispevek je pripravila Katja Podobnik

Foto: Katja Podobnik, Aleš Podobnik, Nada Leban in Tatjana Melink