OTVORITEV JASLIČNE POTI 2018

Ob decembrski ponudbi takšnih in drugačnih prireditev in sejmov, ki naj bi nam prinesli veselje, mir in sproščenost,  je kar neopazno šla mimo nas otvoritev Jaslične poti na starem placu pri fontani v soboto 15. decembra.

V imenu društva DOR, ki je tudi organiziral prireditev, nas je pozdravila g. Martina Klajnšček. Povedala je nekaj osnovnih podatkov ( kdo so letošnji sodelujoči, tako tisti, ki razstavljajo jaslice, kot tisti, ki so odstopili svoje izložbe za postavitev jaslic). Med tistimi avtorji, ki od samega začetka sodelujemo na tej prireditvi sta tudi dve skupini iz župnije: Mladinska skupina in skupina Svetopisemskih uric.

V pesmi so nas v prihajajoče praznike popeljale pevke pevskega zbora Korenine.

g. Karla Kofol, kustosinja Tolminskega muzeja nam je predstavila zgodovinski pomen jaslic v našem prostoru. Med drugim je povedala, da so naši predniki jaslice postavljali najprej v bogkovem kotu. Sveta družina je bila vedno postavljena v štalico, nikoli v votlino. Šele kasneje so jaslice postavljali na mizo. Pod jaslice so vedno postavili mah, ki je bil simbol upanja in življenja. Ob jaslicah so naše družine v preteklosti molile, prepevale, otroci so poslušali zgodbe iz Svetega pisma, ki so jih brali njihovi starši. Bili so skupaj. In to je bil čar teh praznikov, ko so skupaj čakali rojstva Odrešenika. Povedala je tudi, da smo ljudje vizualna bitja in si lažje predstavljamo in zapomnimo tisto, kar ima podobo in ne samo, kar nam je povedano. Zato so tudi jaslice začeli izdelovati iz vseh mogočih materialov. V našem prostoru so jaslice začeli postavljati pred 150 leti. Božično drevce je k nam prišlo iz Nemčije. Najprej so ga krasili z naravnimi materiali – suhim sadjem, papirnatimi rožami…..

Na koncu nam je zaželela, da bi se nekaj te pretekle domačnosti, trenutkov, ko je družina skupaj, spet povrnila tudi v današnji čas, da bi bili bolj strpni drug do drugega in da bi v Novo leto šli s premišljenimi koraki kako naprej. Pred blagoslovom jaslične poti  in voščilom pa je g. župnik Damijan povedal, da se starejši ljudje kar razživijo, ko mu pripovedujejo zgodbe o praznovanjih Božiča v njihovih družinah. Da so bila doživetja, ki so povezana z adventnim pričakovanjem in božičnimi prazniki nekaj najlepšega v njihovem življenju.

Pa še adventna iskrica. Na raznih župnijskih svetih in odborih v župniji razmišljamo in razglabljamo, kako bi povabili oddaljene v naše razne skupine, ki jih imamo v župniji. Papež Frančišek nas vabi, naj gremo mi k njim. In ta prireditev je bila ena od priložnosti, ko bi jim pokazali z zgledom( z udeležbo v večjem številu), da cenimo tisto kar delajo, da bi v preprostem druženju z njimi bili Jezusovi misijonarji. Pa še Gospodova molitev Oče naš bi glasneje odmevala v prazničnem Tolminu. Pa smo žal to priložnost zamudili.

Blagoslovljene praznike

Nadja Blažej