O župniji Tolmin

Oltar v župnijski cerkviŽupnijska cerkev

Vse bogastvo cerkvenih stavb in  lepota umetnosti v njih nimajo prave vrednosti brez živega in dejavnega  župnijskega občestva. Najpomembnejša  je zavest vernikov, da je vsak posameznik, s  čutom pripadnosti k župnijski skupnosti  ter hkrati z odgovornim ravnanjem za dobro drugih, s svojim prizadevanjem k skupni duhovni rasti ter življenjem v veri, poštenosti in marljivosti, pomemben in nepogrešljiv kamenček v mozaiku življenja  župnije. Kajti verniki, skupaj s svojimi duhovniki, lahko in tudi morajo delati za rast božjega kraljestva.

Tolminska župnija je posvečena Marijinemu vnebovzetju. Župnijski praznik vsako leto obhajamo 15. avgusta. V novi državi je praznik Marijinega vnebovzetja tudi državni praznik in zato tudi dela prost dan.

Župnija Tolmin šteje približno 5.000 prebivalcev. Večina teh so katoličani, nekaj je pravoslavnih in  muslimanov, nekateri izmed njih pa ne pripadajo nobeni veroizpovedi.

V župniji delujejo trije duhovniki.